Sivas Ahşap Bahçe Çitleri Köprü Ev İmalatı yapmaktadır

Ahşabın fizikî tahribata karşı korunması
Ahşabın kullanılabilmesi için ahşabın çalışma cephesi, ağaç cinsi, kullanılacağı yandaki rutubet ortalaması, kesim mevsimi, kurutma hali üzere konulara dikkat etmek gerekir.

Ahşabın iklimsel yıpranmaya karşı korunması
Ahşabın kuru tutulması, güneş ışığından korunması, büyük ısı değişimlerinden korunması, rüzgar, kar, yağmur vb. Zararlı etkilerden korunması iklimsel yıpranmaya karşı ömrünü uzatan etmenlerdendir.

Ahşabın kimyasal tahribata karşı korunması
Ahşabın temizlenmesinde zararlı olacak derecede kuvvetli kimyasal maddeler kullanılmaması ve ahşap ile madeni aksamın etkileşimine karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Ahşabın biyolojik tahribata karşı korunması
Ahşabın sudan uzak, kuru tutulması, fiziksel tahribatı önlemenin yanında bakteri ve mantarlara karşı da en etkin önlemdir. Ahşabın rutubeti %20-22 nin altında tutulmalıdır. Ahşap uygulama ve bakımla kuru tutulmalıdır. Yapı içerisine su sızıntısını engelleyerek, su buharının içerde yoğunlaşarak rutubet miktarını yükseltmesi önlenmelidir. Eğer kullandığımız boya bu buharı salmaz ise, ahşabın içerisinde böceklerin, mantarların gelişmesine uygun bir ortam doğuracak bu da ahşabın bozulmasını hızlandıracaktır. Sonuç olarak, nefes alan esnek yapılı boya ve macun kullanılmalıdır. Ahşabın direnç kazanmasını sağlamak amacıyla ilaçlama yapılması gereklidir.
GENEL UYGULAMA ÖNERİLERİ

* Uygulama yapılacak yüzey boyalı ya da vernikli ise ham ahşaba kadar zımparalanmalı, kabaran, kalkan yüzeyler ıspatula ile iyice temizlenmeli ve zımparalanmalıdır.
* Yeni boyanacak ahşap yüzeylerde yağ, kir, toz ve reçine varsa ÜNLÜ Selülozik Tiner ile silinerek temizlenmelidir. Gerekiyorsa bu işlem sonrasında zımpara da yapılmalıdır.
* Yağmurlu havalarda uygulama yapılmaması önemlidir.
* Hava sıcaklığı +5°C ile +35°C arasında olmasına dikkat edilmelidir.
* Kirlenmemesi gerekli olan yüzeyler dikkatli bir şekilde kapatılmalıdır.
* Uygulama öncesi boya karıştırılmalı ve uygulama esnasında da yeterli karıştırma yapılmalıdır.
* Homojen bir ahşap yüzey görünümü için, ahşap hareler yönünde fırça veya rulo ile uygulanmalıdır.
* Uygulanan renk tonları, ahşabın yapısına, türüne ve uygulanmakta olan kat sayısına göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple deneme uygulaması kesinlikle yapılmalıdır.

Kategoriler: Ahşap Kılavuzu